Na Japońskiej Wojnie
WIKIENTIJ WIKIENTIEWICZ WIERIESAJEW Na japońskiej wojnie
"Szli na wojnę po ordery, a wracali do Rosji po spektakularnej klęsce, którą trudno było zrozumieć w całym ówczesnym świecie. Wspomnienia oficera, lekarza dywizyjnego, odsłaniają kulisy tej klęski. Obraz, który się wyłania z tych wspomnień, można jedynie porównać do historii z *Paragrafu 22* Josepha Hellera. Na jednym z odcinków frontu okazało się, że przyjęto do szpitala, a potem zwolniono do domu niewiarygodną liczbę żołnierzy z tą samą raną – przestrzelonym palcem wskazującym. Innym razem wizytujący dowódca dywizji wręczył medal św. Jerzego pierwszemu z brzegu rannemu żołnierzowi w sali szpitalnej. Nie wiedział, że ten został trafiony w cztery litery przez swoich, gdy próbował zdezerterować z linii frontu. Niewiarygodna korupcja, pijaństwo, chaos organizacyjny oraz nieudolność dowódców – to główne przyczyny klęski armii carskiej, jakie rysują się w książce *Na japońskiej wojnie*, napisanej przez świadka historii – lekarza carskiej armii, Wikientija Wikientiewicza Wieriesajewa.

Wikientij Wikientiewicz Wieriesajew (1867–1945)

Był rosyjskim pisarzem, lekarzem i krytykiem literackim. Jego twórczość koncentrowała się na analizie psychologicznej i społecznej, często poruszając tematykę medyczną. Najbardziej znany jest z książki *Zapiski lekarza*, w której realistycznie opisał doświadczenia zawodowe lekarza i dylematy etyczne związane z medycyną. Jego prace miały duży wpływ na rosyjską literaturę przełomu XIX i XX wieku.

Książka wkrótce dostępna w księgarniach internetowych Tantis i Bonito.

Rejs Kronprinza Wilhelma
ALFRED NIEŻYCHOWSKIRejs Kronprinza Wilhelma
Wojna bez ofiar..., czy to możliwe? Krążownik pomocniczy Kronprinz Wilhelm udowodnił, że jest to możliwe. Zatopił kilkanaście alianckich statków, ale dopiero wówczas, gdy ich załogi się poddały i przeszły do niewoli na niemiecki krążownik – legendę pierwszej wojny światowej. Jednym z oficerów tego okrętu był Polak, hrabia Stanisław Nieżychowski. Los zmusił go do walki po jednej ze stron konfliktu. Nigdy nie ukrywał on jednak swojej polskości, do tego stopnia, że orkiestra okrętowa, aby sprawić mu przyjemność, grała polskie pieśni patriotyczne.
Stanisław Nieżychowski, (1888-1964)

Polak z niemieckim tytułem hrabiowskim, oficer na krążowniku pomocniczym Kronprinz Wilhelm. Po pierwszej wojnie światowej pozostał w USA, gdzie został prezesem polsko-amerykańskiego towarzystwa żeglugowego.

Książka wkrótce dostępna w księgarniach internetowych Tantis i Bonito.