Więźniowie patriotyczni
IWAN BOGDANWięźniowie patriotyczni. Przegląd dokumentalno-biograficzny
Niezwykła książka Ivana Bogdana, oficera służb specjalnych Ukrainy, który osobiście aresztował ponad 100 szpiegów rosyjskich i zwolenników "ruskiego miru". Okazuje się że "piąta kolumna" działała na Ukrainie już od 2014 roku, również i w wymiarze sprawiedliwości. Ukraiński tytułowy patriota musiał walczyć nie tylko z wrogiem zewnętrznym, ale i tym wewnętrznym. Doświadczył tego również i autor, przetrzymywany w areszcie na podstawie sfingowanych dowodów. Podział na Ukrainę patriotyczną jak i skorumpowaną i zdradziecką w latach 2014-2018 bardzo wyraźnie zarysowuje autor w tej książce. Żeby zrozumieć dzisiejszą Ukrainę trzeba koniecznie przeczytać tę książkę. Autor zginął w "Azowstali" od rosyjskiej bomby. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Zeleńskiego orderem "Bohatera Ukrainy".

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 04.12.2023Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN
Po drugiej stronie okopów
IWAN BOGDANPo drugiej stronie okopów
"Po drugiej stronie okopów" to swoisty wywiad-rzeka z ukraińskim szpiegiem, który przeszedł na stronę rosyjską. Ale autor nie ogranicza się tylko do wywiadu. Przytacza szereg własnych treści, które pokazują czytelnikowi szerszy kontekst wojny rosyjsko-ukraińskiej, która de facto zaczęła się w 2014 roku. Autor pokazuje nam całą paletę postaci i organizacji, które pojawiły się na początku istnienia tzw. DNR. Są więc tu i "zielone ludziki" Armii Czerwonej, i Wagnerowcy, i organizacje które nie wiadomo komu służą w rzeczywistości. Opowieść szpiega jest wstrząsająca. Jest o m.in. świadkiem tortur stosowanych na jeńcach ukraińskich. Czytając jego opowieść, nie chce się wierzyć, że ludzie ludziom mogli zgotować taki los w XXI wieku.

Iwan Bogdan całe swoje życie poświęcił historii współczesnej Ukrainy. Nie tylko ją opisywał, ale i ją tworzył. Jego DNA to pułk "Azov". Z niego się wywodził i z nim uratował Mariopol przed zajęciem go przez "zielonych ludzików" Putina.

Ostatni rozdział jego życia był tragiczny. Obrońca "Azovstali" traci w boju stopę. Mimo to dalej bierze udział w działaniach wojennych (jego zdjęcie bez stopy widnieje na okładce). Pod sam koniec oblężenia "Azovstali" ginie od bomby lotniczej.

Prezydent Zeleński publicznie ogłosił, że przyznaje mu pośmiertnie najwyższe odznaczenia "Bohatera Ukrainy".

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 14.11.2023Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN
Wspomnienia osobiste z powstania 1863 roku
STANISŁAW GRZEGORZEWSKIWspomnienia osobiste z Powstania 1863 roku
Wspomnienia Stanisława Grzegorzewskiego, uczestnika powstania styczniowego, walczącego między innymi w szeregach Żuawów Śmierci, są bardzo cennym źródłem do dziejów polskiej insurekcji 1863 i 1864 roku. Śmiało też można je nazwać kroniką jednego z najsłynniejszych oddziałów powstańczych. Żuawi, utworzeni przez Francuza, Franciszka Rochebrune'a, w kolejnych bojach wykazali się wielką odwagą i determinacją w walce z rosyjskim zaborcą, wzbudzając strach carskich żołnierzy. Stali się wręcz legendą powstańczych walk od Miechowa po Krzykawkę. (...) Nie ma wątpliwości co do wartości wspomnień Stanisława Grzegorzewskiego, przygotowanych i opracowanych do druku przez dra Kamila Kartasińskiego, dlatego w roku 160 rocznicy powstania styczniowego warto je udostępnić współczesnemu czytelnikowi.


prof. dr hab. Dariusz Nawrot
(Uniwersytet Śląski w Katowicach)


O autorze opracowania naukowego:
Kamil Kartasiński - doktor nauk humanistycznych, pisarz, publicysta, wykładowca, autor książek i artykułów naukowych. Miłośnik historii Powstania Styczniowego, a w szczególności oddziału Żuawów Śmierci.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 25.11.2023Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN
Świt czerwonego słońca 1
WOJCIECH WŁÓDARCZYKŚwit czerwonego słońca 1
Bitwa pod Kuantan to niewątpliwie jedna z przełomowych bitew II wojny światowej. To właśnie tam po raz pierwszy siły powietrzne udowodniły swoją wyższość nad masywnymi okrętami, płynącymi na otwartym morzu. Od tej pory wiadomo było, że najważniejszy element w wojnie o Pacyfik będzie stanowiło lotnictwo. Wojciech Włódarczyk w pasjonujący sposób przedstawia nam historię z różnych punktów widzenia. Tom pierwszy pokazuje przebieg wydarzeń do samej bitwy. Autor przybliża nam przeżycia nie tylko dowódców, lecz także prostych marynarzy - i to z obu stron konfliktu. Losy bohaterów splotą się w końcu w tej wielkiej bitwie, w której polegną obok siebie...

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 26.10.2023W tropikalnym piekle
KACPER JAN GĘSIORW tropikalnym piekle
Debiutancka książka Kacpra Jana Gęsiora opowiada o udziale amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty Morskiej w walkach o Guadalcanal, jednej z najważniejszych kampanii II wojny światowej w obszarze Pacyfiku, trwającej od sierpnia 1942 r. do lutego 1943 r. Marines służący pod dowództwem gen. maj. Alexandra A. Vandegrifta toczyli boje w najtrudniejszym okresie zmagań o "piekielną wyspę". Opierając się na źródłach archiwalnych, narracjach osobistych oraz literaturze tematu, autor przedstawił w kompleksowy sposób działania 1. Dywizji Piechoty Morskiej. Wykorzystał w swojej pracy wspomnienia zarówno szeregowych marines, jak i dowódców, dzięki czemu możemy śledzić walkę w tym "tropikalnym piekle" z różnych punktów widzenia. To właśnie na tej wyspie narodziła się legenda marines. Musieli oni walczyć w ekstremalnych warunkach i to nie tylko z Japończykami, ale też z chorobami tropikalnymi, naturą i wszechobecnym podczas całej kampanii głodem. W czasie tych działań branie jeńców należało do rzadkości. To dlatego jeden z prowizorycznych grobów należący do poległego na Guadalcanal marine zdobił napis:

I gdy przybył do bram Nieba,
Do Świętego Piotra rzeknie:
Melduje się kolejny Marine, Sir.
Już swoje odsłużyłem w piekle...


Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 12.06.2023Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN
Niezapomniane
MIKOŁAJ M. KRASNOWNiezapomniane
Wspomnienia Mikołaja M. Krasnowa to obok Herlinga-Grudzińskiego czy Aleksandra Sołżenicyna najbardziej wstrząsająca lektura dotycząca Gułagów. Autor spędził w nich 10 lat. O swoim losie dowiedział się już na długo przed ogłoszeniem wyroku od zarządcy więzienia w Lefortowie, Merkułowa, prawej ręki Berii: "Zabić Was od razu to za mało. Wy i tak zginiecie, pracując jadnak przedtem za 70 równoleżnikiem na rzecz naszej znienawidzonej przez Was, komunistycznej ojczyzny". Mikołaj Mikołajewicz Krasnow wraz ze swoim ojcem i dziadkiem został wydany już po wojnie władzom radzieckim przez Anglików, któzy w ramach porozumienia ze Stalinem, wszystkich Rosjan, którzy trafili do niewoli angielskiej, wydali sowietom. Jego dziadek, ataman kozacki Piotr Nikołajewicz Krasnow był obok Denikina, Kołczaka czy Judenicza najsłynniejszym rosyjskim "białym" generałem walczącym z bolszewikami. W czasie II wojny światowej organizował oddziały kozackie walczące o wolną Rosję przy boku hitlerowskich Niemiec. Jego wnuk, autor książki, był oficerem armii jugosłowiańskiej. W czasie spotkania w więzieniu lefortowskim dziadek autora powiedział mu, że o tym co przeżyje musi napisać książkę. "Pisz wyłącznie prawdę" - dał mu ostatnią radę. I Mikołaj Mikołajewicz, jego wnuk, napisał tylko prawdę. Wstrząsającą - o zdradzie Anglików, którzy wydali Kozaków sowietom i o zbrodniach Stalina. Autor, prawdopodobnie za to, że napisał tę książkę, demaskującą zbrodniczy system łagrów, został zamordowany w Argentynie, zaledwie rok po tym jak połączył się ze swoją żoną.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 30.05.2023Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN
Żuawi Śmierci
KAMIL KARTASIŃSKIŻuawi Śmierci
Historia jednej z najbardziej niezwykłych jednostek Powstania Styczniowego, Żuawów Śmierci. Żołnierze tej jednostki składali specjalną przysięgę, że prędzej zginą bohaterską śmiercią niż ustąpią z pola bitwy swojemu przeciwnikowi. Ubrani w czarne mundury z białym krzyżem na piersi, z czerwonymi frezami na głowie, wzbudzali postrach na polach bitew. Ta niezwykle barwna formacja, dowodzona przez charyzmatycznego francuskiego dowódcę, Franciszka Rochebruna, nazywana jest czasem "komandosami" Powstania Styczniowego. Była bowiem jednostką do działań specjalnych, biorąc m.in. udział w słynnych bitwach Powstania Styczniowego pod MIechowem, Chrobrzem i Grochowiskami.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 07.11.2022Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

MKDNiS
Wańka trep 3
ALEKSANDER ILJICZ SZUMILINWańka trep 3
Szumilin nigdy się nie znudzi. Jego sposób narracji i ilość niezwykłych epizodów wojennych, a także obraz Armii Czerwonej idącej jak walec do przodu bez względu na własne straty, na długo zostanie w pamięci czytelników. Ci, którzy walczyli na pierwszej linii nie otrzymywali orderów. A po co im ordery, gdy tam średnia życia wynosiła dwa tygodnie? - argumentowali ich dowódcy, siedzący bezpiecznie na tyłach...

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 02.09.2022Wańka trep 2
ALEKSANDER ILJICZ SZUMILINWańka trep 2
"Jeśli by mnie uśpiono na sto lat i po tych stu latach obudzono i zapytano jaka jest doktryna wojenna Rosji, odpowiedziałbym, że taka sama jak w drugiej wojnie światowej. Nic się nie zmieniło od tych czasów do dzisiaj i nie zmieni się w przyszłości" - Oleksiej Arestovicz, doradca prezydenta Zeleńskiego i najpopularniejszy komentator wojny rosyjsko-ukraińskiej. "Gdy dają mi sto ludzi pod komendę, to wiem że po dwóch tygodniach walk z tej setki nie zostanie przy życiu prawie nikt. Ale przecież dostanę po nich następną setkę, która znowu starczy na dwa tygodnie... Wszak ludzi u nas dużo, więc dowództwo ich nie żałuje" - dowódca kompanii Szumilin, tytułowy "Wańka-trep". Wstrząsające wspomnienia dowódcy kompanii piechoty, Szumilina. Książka inna niż wszystkie napisane z perspektywy rosyjskiej o drugiej wojnie światowej. Obalająca wiele mitów o Armii Czerwonej.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 11.06.2022Cicha Noc
WOJCIECH WŁÓDARCZAKCicha Noc
Zatopienie "Scharnhorsta" to jeden z najbardziej dramatycznych epizodów walk o konwoje arktyczne zmierzające do Rosji w czasie drugiej wojny światowej. Najnowsza książka Wojciecha Włódarczaka to zbeletryzowana opowieść o bitwie za Przylądkiem Północnym. "Cicha Noc" pokazuje nam nie tylko wierny prawdzie historycznej przebieg zdarzeń, ale i całą paletę przeżyć uczestników obu stron bitwy, zarówno tych fikcyjnych jak i historycznych postaci, których losy splatają się ze sobą. Autor pokazuje nam świat pełen sprzecznych emocji swoich bohaterów, gdzie nienawiść splata się z miłością, a przyjaźnie są wystawione na ciężką próbę w obliczu ekstremalnych warunków, gdzie życie i śmierć dzieli tak cienka linia. Dla wielu z nich, tytułowa "Cicha Noc" zapada na zawsze... Z około 2000 członków załogi "Scharnhorsta" uratowało się bowiem jedynie 36 ludzi.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 16.05.2022WTOREK, 22 LUTEGO 2022 O 18:00 UTC+02

Wydawnictwo Finna i Wargaming zapraszają na spotkanie z Jakubem Wojtasem z firmy Wargaming, autorem książki "Bohaterowie Pacyfiku" Jarosławem Gałuszką i z wydawcą Andrzejem Rybą.
Szczegóły spotkania
Bohaterowie Pacyfiku
JAROSŁAW GAŁUSZKABohaterowie Pacyfiku
"Bohaterowie Pacyfiku" to niezwykła książka o pilotach lotniskowców amerykańskich. Jarosław Gałuszka przybliża nam kulisy powstawania słynnych dywizjonów, przebiegu ich szkolenia i sylwetki najwybitniejszych pilotów. Pokazuje ich drogę od rekrutacji do walk w których brali udział - zarówno w ramach operacji "Torch" jak i w zmaganiach na Pacyfiku. Często anonimowi w wielu opracowaniach o wojnie piloci, w tej książce w końcu odzyskują swoją tożsamość. A przecież to właśnie przede wszystkim oni wygrali wojnę na Pacyfiku!

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 07.02.2022Jak zwyciężyć śmierć
ANTONIN LISKAJak zwyciężyć śmierć.
Powieść Antonina Liska stała się dla Czechów tym, czym dla nas ”Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera. Autor wykorzystał w książce wiele wątków autobiograficznych, gdyż sam był pilotem czeskiego Dywizjonu 312 podczas Bitwy o Anglię. To nie tylko opowieść o bitwach lotniczych(świetne sceny batalistyczne!). To także opowieść o ludzkich uczuciach-przyjaźni i miłości. Ale też i o przemijaniu człowieka z tą chakterystyczną dla czeskiej literatury nutką filozoficzną. Jednym słowem:wielka literatura czeska! Na kanwie tej książki powstał znakomity czeski film „Ciemnoniebieski świat” Jana Sveraka.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 17.12.2021Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

MKDNiS

Targi Książki Historycznej w Warszawie 25-28.11.2021


Odwiedź stoisko nr.74

Wszystkie książki Finny i Fundacji Historia.Pl w promocyjnych cenach!

27.11.2021 / sobota / godz.: 14:00
Spotkanie z Wojciechem Włódarczakiem, autorem ksiązki: "Dzień Armagedonu"
Czas przeszły zapisany.
Czas przeszły zapisany.
Wspomnienia działaczy NZS UMK w Toruniu w latach 1980-1989
Niełatwo jest nakłonić bohaterów walki o wolność i niepodległość do wspomnień. To ludzie jeszcze całkiem młodzi, zaangażowani w wiele spraw i problemów życia społecznego, politycznego, gospodarczego, kulturalnego. Niezbyt chętnie opowiadają o przeszłości, zupełnie zaś trudno jest namówić ich do pisania o dawnych dziejach. A jednak udało się! Może trochę przyczyniła się do tego panująca obecnie pandemia, która dla wielu z nas przyniosła „wielkie zatrzymanie” i związany z nim czas na refleksję i zastanowienie. Oddajemy do rąk Czytelników wspomnienia dziesięciu działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w latach 1980-1989. Są one świadectwem dramatycznych czasów, skomplikowanych wyborów, najtrudniejszych życiowych egzaminów. A równocześnie są zapisem radosnego studenckiego życia, solidarności i przyjaźni. To także ważne kartki z dziejów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. A pamiętajmy, że środowisko tej uczelni Biuro Polityczne KC PZPR na posiedzeniu w dniu 24 maja 1983 r. uznało za najbardziej ekstremistyczne w Polsce (obok środowisk Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Medycznej w Krakowie). Partyjni bonzowie opierali się z pewnością na raportach Służby Bezpieczeństwa, a więc wiedzieli co pisali! Życzymy miłej lektury i miłych wspomnień

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

MKDNiS
ZABIĆ, ABY ŻYĆ
STAFAN F. GAZEŁZabić, aby żyć
Historia Polski przez pryzmat dziejów jednej rodziny spod Krakowa – od I wszej wojny światowej poprzez bolszewicką do II wojny światowej. Autor osobiście, twarzą w twarz zabijał Niemców, Rosjan i Ukraińców. Zabijał, aby przeżyć. Niezwykła historia zapomnianej książki wydanej w latach 50. na Zachodzie wyłącznie w języku angielskim. Teraz pierwsze polskie wydanie.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

MKDNiS

Data premiery: 05.11.2021MOJE ŻYCIE W ARMII CZERWONEJ
ALFRED WIRSKIMoje życie w armii czerwonej
„Moje życie w Armii Czerwonej” Alfreda Wirskiego – to fascynujące wspomnienia Polaka, który wbrew sobie został wcielony do Armii Czerwonej, podobnie jak trzy roczniki -19, 20, 21-latków ze Lwowa i kresów wschodnich. Stracone pokolenie polskiej młodzieży, której dzieje na bazie wspomnień własnych i kolegów opisuje autor. Tylko nielicznym z nich udało się przetrwać i trafić do armii Andersa.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

MKDNiS

Data premiery: 05.11.2021DZIEŃ ARMAGEDONU
WOJCIECH WŁÓDARCZAKDzień Armagedonu. Bitwa Jutlandzka
WTOREK, 25 MAJA 2021 O 18:00 UTC+02

PREMIERA KSIĄŻKI - Spotkanie z autorem Burzliwych Mórz, firmą Wargaming... i nie tylko!
Szczegóły spotkania
Bitwa jutlandzka – największa bitwa I wojny światowej, jedyna w swoim rodzaju, gdy największe floty świata wyszły w morze żeby rozstrzygnąć tu i teraz, raz na zawsze, kto będzie panował na morzach i oceanach świata. Starcie tytanów, dramatyczne zwroty akcji, odwaga i bezgraniczne poświęcenie marynarzy z obu stron, dla których honor był ważniejszy niż śmierć – wszystko to składa się na tę fascynującą opowieść o legendarnej bitwie, jednej z najważniejszych w historii świata.

Wojciech Włódarczak (ur. 1998) – s tudent h istorii i p rawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od najmłodszych lat interesuje się dziejami ludzkości. Zajmują go szczególnie konflikty zbrojne ubiegłych dwóch stuleci oraz wojny morskie, o których pisze na założonej przez siebie stronie „Burzliwe Morza XX wieku” na Facebooku, gdzie zdobył zaufane grono czytelników. Uważa, że w poznawaniu historii nieodłączne jest zrozumienie pojedynczego człowieka, czego szuka w tajnikach psychologii. Oddany fan Royal Navy i Dana Simmonsa. Miłośnik dobrej książki, wędrówek górskich z przyjaciółmi i muzyki klasycznej.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 25.05.2021Wańka Trep 1
Aleksander SzumilinWańka Trep 1
„Wańka-trep” to kultowa w Rosji książka (cztery tomy!) o wojnie. Całą rosyjską wielką literaturę wojenną, jak twierdzi autor – należy wyrzucić do kosza. Tworzyli ją bowiem tzw. „tyłownicy”, którzy nie mieli pojęcia o tym co tak naprawdę działo się na pierwszej linii frontu. On wiedział – był na niej bowiem cztery lata! Epokowe, niezwykle emocjonujące dzieło, styl literacki godny Sołżenicyna czy Kuzniecova!

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 21.03.2021Dziennik wojenny
Maurice De TascherDziennik wojenny 1806-1813
Wspomnienia francuskiego arystokraty Maurice’a de Taschera (1786–1813), krewnego Cesarzowej Józefiny, należą do jednych z najciekawszych z epoki napoleońskiej. W roku 1804 zainspirowany wielkimi sukcesami Napoleona wstępuje do szkoły wojskowej w Fontainebleau i rozpoczyna karierę żołnierza. Ale jego dziennik to nie tylko opis bezwzględnej wojny. Maurice de Tascher ze swoim zmysłem artystycznym wspaniale opisuje nam architekturę, sztukę i modę w miejscach, które odwiedził. To także niezwykle szczegółowy opis obyczajów epoki. Część jego zapisków, co jest dla nas szczególnie cenne, dotyczy terytoriów Polski. Szlak jego podróży i udziału w walkach wiódł przez Niemcy, Polskę, Hiszpanię i w końcu Rosję. Chociaż udało mu się przetrwać katastrofalny odwrót napoleońskiej armii spod Moskwy umarł z wycieńczenia w Berlinie w 1813 roku.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 15.10.2020Dom na Jeleniej Górze
Andrzej Marceli CisekDom na Jeleniej Górze
Nieznane do tej pory kulisy działalności na rzecz polskiej prawicy w Stanach Zjednoczonych małżeństwa Andrzeja i Danuty Cisek. Przez ich dom w latach 90. przewinęła się cała plejada polskiej prawicy - od Anny Walentynowicz , Leszka Moczulskiego i Romualda Szeremietiewa do Kornela Morawieckiego i Andrzeja oraz Anny Gwiazdów. Pasjonująca relacja z tych spotkań, a także z działalności organizacji Americans for Independent Poland, której celem było m.in. wywieranie presji na Amerykański Kongres i przedstawianie mu polskiej racji stanu. Byli też Fundatorami Nagrody im. Jerzego Łojka, zaangażowali się w ratowanie Instytutu Piłsudskiego. Ta książka to świadectwo ludzi, dla których słowo "patriotyzm" nie jest pustym frazesem.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 19.10.2020PODWODNE POJEDYNKI
MIŁOSZ SOSNOWSKIPODWODNE POJEDYNKI
Pasjonująca opowieść o pojedynkach okrętów podwodnych w pierwszej wojnie światowej . Wygrany przeżywał – przegrany szedł na dno zwykle z całą załogą. Dramatyczne pojedynki w oparciu o wspomnienia tych, którzy przeżyli. Pierwsze na polskim rynku tak cało - ściowe ujęcie tego tematu. Fascynujacy temat i dobre pióro. Czy trzeba czegoś więcej, żeby zareklamować tę książkę?

Miłosz Iwo Sosnowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (2015, Uni - wersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i magister poli - tologii (1999 Uniwersytet Warszawski). Autor książki „Krew i honor. Działalność bojówkarska ONR w Warszawie w latach 1934-1939” oraz: „Badania nad rodowodem i tożsamością na - rodową Fryderyka Nietzschego”. Autor wielu artykułów popularno-naukowych, recenzent ksią - żek historycznych.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 19.10.2020OPERACJE NA WODACH PÓŁNOCNO - AFRYKAŃSKICH
SAMUEL ELIOT MORISONOPERACJE NA WODACH PÓŁNOCNO - AFRYKAŃSKICH
Operacja „Torch” – to najbardziej niedoceniana operacja w drugiej wojnie światowej. Jednak to nigdy przedtem nie użyto jednostek desantowych na tak wielką skalę. Doświadczenie zdobyte w tej operacji stało się też krokiem milowym do otworzenia drugiego frontu. I w końcu powodzenie operacji „Torch” stało się początkiem końca Rommla w Afryce. Zaskakujące zwroty akcji na wszystkich polach walki – na mo - rzu, lądzie i w powietrzu w oparciu o relacje z pierwszej ręki zebrane przez autora na miejscu walk.

Samuel Eliot Morison (1887–1976) Kontradmirał, oficjalny historyk US Navy w II wojnie światowej, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera. Człowiek-legenda w USA. Jedna ze współczesnych fregat amerykańskich została nazwana jego imieniem.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 19.10.2020Dzienniki
TADEUSZ PEŁCZYŃSKIDZIENNIKI
LEGIONY i II WOJNA ŚWIATOWA
Tadeusz Pełczyński żył w okresie w którym musiał walczyć dwukrotnie o niepodległość Polski – w legionach i w II wojnie światowej. Jego życiorys, jak i jego rodziny – żony Wandy Pełczyńskiej i ich syna był podporządkowany jednej idei: walce o niepodległość Polski. Po klęsce wrześniowej od początku wszedł w struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W latach 1940–1941 komendant Okręgu Lubelskiego ZWZ. Od lipca 1943 zostaje zastępcą komendanta głównego AK. Dowodzi akcjami sabotażowymi przeprowadzanymi przez oddziały Kedywu. Ciężko ranny w Powstaniu Warszawskim, po wojnie na emigracji.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDR

Data premiery: 19.10.2020Najdalsza granica
Najdalsza granica
Pamiętniki niemieckiego żołnierza z frontu wschodniego 1941–1943
"Pośmiertny pamiętnik młodego żołnierza, Helmuta Pabsta. Pisany z narażeniem życia,ponieważ jest antywojenny i w swoim przekazie antyhitlerowski opowiada o codziennych wydarzeniach, w tym i tych najbardziej przerażających. Książka jest fascynującym, osobistym zapisem dni jednej z największych kampanii II wojny światowej.Według brytyjskiego czasopisma""Obserwer"" to arcydzielo literatury pamietnikarskiej II wojny światowej"

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 10.09.2019

Oprawa: twarda


Wrócili tylko nieliczni
Wrócili tylko nieliczni
Wstrząsająca historia żołnierza wloskiego na froncie wschodnim.Wspomnienia Cortiego stanowią klasykę literatury pamiętnikarskiej dotyczącej frontu wschodniego.28 dni tragicznego odwrotu armii włoskiej z frontu wschodniego w oczach jednego z tych nielicznych,którzy ocaleli.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 10.09.2019

Oprawa: twarda


DYWERSJA I SABOTAŻ KOBIET (DYSK) KG AK WSPOMNIENIA
DYWERSJA I SABOTAŻ KOBIET (DYSK) KG AK WSPOMNIENIA
Kobiety w dywersji i sabotażu! Wysadzające mosty, tory kolejowe, niszczące samoloty i biorące udział w najsłynniejszych zamachach Armii Krajowej! Relacje uczestniczek tajnego specjalnego kobiecego oddziału dywersji („DYSK”) Komendy Głównej Armii Krajowej, złożone głównie na przełomie lat 60. i 70-tych, które stały się podstawowym źródłem wiedzy na temat działalności oddziału. Na jego czele staje w roku 1943 legendarna major Wanda Gertz, która w męskim przebraniu (ponieważ kobiet nie przyjmowano) wstąpiła w 1916 roku do legionów. Brała też udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pasjonujące wspomnienia i relacje uczestniczek oddziału, które brały udział zarówno w samodzielnych akcjach dywersyjnych kobiet, jak i w akcjach wspólnych z mężczyznami.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDR

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 11.06.2019

tvp1


PAMIĘTNIKI ŻOŁNIERZY BATALIONU AK „PARASOL”
PAMIĘTNIKI ŻOŁNIERZY BATALIONU AK „PARASOL”
O zamachu na Kutscherę, na Koppego czy walkach „Parasola” napisano już wiele książek, nakręcono wiele filmów. W tej książce po raz pierwszy zabierają głos sami uczestnicy tych legendarnych akcji i ich bliscy. Spiżowi bohaterowie stają nam się tutaj wyjątkowo bliscy. Każdy z nich bał się śmierci swojej czy swoich bliskich. Ale musieli pokonać ten strach i pójść na akcję. I nawet wtedy gdy umierają, nie żałują tego, jak Bronek-Lot, dowódca zamachu na Kutcherę, który w ostatnich swoich słowach mówi: „Chciałbym coś jeszcze zrobić dla Polski”. I to jest ten wyznacznik ich działania. Chcieli coś zrobić dla Polski. Nawet wtedy, gdy zrozpaczeni patrzyli jak umiera Powstanie Warszawskie, mieli w sobie wiarę, że Polska się odrodzi. Najdobitniej świadczą o tym słowa poety „Parasola”, Ziutka, w słynnym wierszu: „Czerwona zaraza”:
Czekamy ciebie – czerwona zarazo,
Byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
Abyś dla kraju tego rozerwanego na ćwierci
Była zbawieniem – witanym z odrazą.
Czekamy ciebie – nie dla nas – żołnierzy;
Dla naszych rannych – mamy ich tysiące!
A są tu dzieci i matki karmiące!
I po piwnicach zaraza się szerzy.
U stóp łun jasnych płonącej Warszawy
Legła twa armia zwycięska – czerwona
I ścierwią duszę syci bólem krwawym
Garstki szaleńców, co na gruzach kona.
Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły
Nowa się Polska – Zwycięska narodzi!
I po tej ziemi nie ty będziesz chodził,
Czerwony władco rozbestwionej siły.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDR

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 20.05.2019


Zofia franio
KATARZYNA WYSOCZYŃSKAZofia Franio
Zofia Franio – jej nazwisko powinno być tak znane w historii Polskiego Państwa Podziemnego jak Nowaka – Jeziorańskiego czy Karskiego. Krystyn a Wysoczańska wydobywa na światło dzienne ten diament-jej postawa w czasie II wojny światowej budzi podziw. Lekarz podziemia a jednocześnie członek oddziału dywersji kobiet. Czy można żyć w zgodzie z przysięgą Hipokratesa a jednocześnie parać się dywersją? Zofia Frania udowodniła że tak. Polska Ludowa za jej szlachetna postawę i wielki patriotyzm zapłaciła jak to miała w zwyczaju: więzieniem i wygumkowaniem z historii. Na szczęście dziś Krystyna Wysoczyńska przywraca jej pamięć.

Biografia Zofii Franio. Lekarza warszawskich szpitali i przychodni dla ubogich. Oficera dywersji i sapera. Brała udział w najniebezpieczniejszych akcjach. Działaczka podziemia antykomunistycznego, więźniarka polityczna, uznana za najgroźniejszego wroga Polski Ludowej. Serdeczny wychowawca młodzieży.

Katarzyna Wysoczyńska Absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Interesuje się historią najnowszą, w szczególności historią polskich kobiet w walkach niepodległościowych. Obecnie pod kierunkiem prof. Jana Żaryna prowadzi badania na temat losów więźniarek politycznych okresu stalinowskiego. Książka jest rozszerzoną wersją pracy magisterskiej obronionej w 2010 roku.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDR

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 17.10.2018


Niewidzialna flaga
PETER BAMMNIEWIDZIALNA FLAGA
Opowieść Bamma jest tak piękna, jak jest straszna, jest tak budująca, jak tragiczna… W jego relacji znajdziemy wszystkie tragiczne elementy, nieodłączne dla doświadczeń żołnierza na najcięższym froncie II wojny światowej – froncie wschodnim – przy czym żołnierza innego niż większość, bo przecież przede wszystkim lekarza-chirurga, przez którego ręce przechodzi nieuchronny „produkt uboczny” pól bitewnych.
Peter Bamm w kampanii na wschodzie uczestniczy od jej pierwszych godzin. Przechodzi poprzez walki na Krymie i u podnóża Kaukazu, aż do tragicznego finału, gdy w huku i dymie walącej się w gruzy Rzeszy nieliczni szczęśliwcy ewakuują się z Helu.
Autor obala „mit niewiedzy o zbrodniach nazistów żołnierza niemieckiego”. Nawet on, zdeklarowany antyhitlerowiec, przyznaje, że wiedział o zbrodniach ludobójstwa na terenach podbitych.
Najbardziej zaskakującym wnioskiem płynącym z lektury „Niewidzialnej flagi”, niejako od razu umiejscawiającym relację Bamma wśród najwybitniejszych dzieł o froncie wschodnim, jest to, iż… właśnie dokładnie tak było, jak opisuje to autor.

dr Curt „Peter Bamm” emmrich (1897-1975)
Niemiecki lekarz-chirurg, wielokrotnie odznaczany oficer na frontach I i II wojny światowej. Jako lekarz okrętowy odwiedził najdalsze zakątki globu, zapoznając się z kulturą i historią różnych narodów, co nalazło odzwierciedlenie w jego światopoglądzie i twórczości. Autor licznych książek podróżniczych i historycznych, esejów i artykułów. W czasie II wojny światowej jako chirurg i dowódca wysuniętej kompanii medycznej służył w 50 Dywizji Piechoty Wehrmachtu, z którą przeszedł cały szlak bojowy, w tym pełną kampanię rosyjską aż do zniszczenia dywizji w kotle w Prusach Wschodnich w 1945 roku. „Niewidzialna Flaga” jest niepowtarzalnym zapisem doświadczeń autora z frontu wschodniego w latach 1941–1945.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 25.01.2019


BABI RAJ
ANATOLIJ KUZNIECOWBABI RAJ
„Babi Jar” Anatola Kuzniecowa to powieść-dokument. Zawiera autentyczną relację chłopca, przed którego oczyma przesuwają się wstrząsające obrazy z okupacji Kijowa i słynnego obozu zagłady w Babim Jarze. To jedna z najważniejszych książek rosyjskojęzycznych o wojnie. Autor w swoją narrację o okupowanym Kijowie włącza też relacje innych ludzi, w tym tych, którym w cudowny niemal sposób udało się uciec z tego miejsca zagłady. Pisze o skomplikowanych stosunkach rosyjsko-ukraińsko-niemieckich. O zafascynowaniu Ukraińców Niemcami i chęci współpracy z nimi. O bezwzględności Rosjan, którzy opuszczając Kijów pozostawili w budynkach centrum miasta miny, nie zważając na straty ludności cywilnej. Pisze też o antysemityzmie części Ukraińców. Kijów lat okupacji widziany oczami dwunastoletniego chłopca, który musiał codziennie zarabiać na swój chleb, uczestnicząc w zorganizowanym handlu drugiego obiegu organizowanym przez ludzi współpracujących nierzadko z okupantem niemieckim. Książka pod względem literackim nie ustępuje największym współczesnym pisarzom rosyjskim, takim jak Sołżenicyn czy Pasternak. To arcydzieło literatury rosyjskiej po raz pierwszy ukazuje się w Polsce bez cenzury.

Przeczytaj fragment z książki

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 17.10.2018


W kręgu u-bootów 4
W KRĘGU U-BOOTÓW 4
Książka składa się z trzech pasjonujących opowieści: historii Helmutha Witte, dowódcy U-159, który zatopił podczas czterech patroli 23 statki, historii Rolfa Mutzelberga, dowódcy U-203, który zatopił 19 statków w siedmiu patrolach oraz historii zdobycia przez grupę Dana Gallerego U-505, jedynego U-Boota zdobytego przez aliantów w czasie walk na morzach podczas II wojny światowej.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 17.10.2018


Zwycięstwo na Pacyfiku
SAMUEL ELIOT MORISONZWYCIĘSTWO NA PACYFIKU 1945
Zdjęcie amerykańskiej flagi na szczycie Mount Suribachi na Iwo Jimie obiegło świat i zapewniło nieśmiertelną sławę Korpusowi Marines. Cena zdobycia wyspy była jednak bardzo wysoka. Ale Iwo Jima była zaledwie przedsionkiem piekła, jakie zgotowali Amerykanom Japończycy na Okinawie. To właśnie tutaj miały miejsce najbardziej masowe ataki kamikaze w historii, a japońscy żołnierze na lądzie walczyli z niebywałą determinacją, wiedząc, że następnym celem amerykańskiego ataku będą już ich rodzime wyspy japońskie. To właśnie te dwie kampanie są przede wszystkim treścią ostatniego tomu Samuela E. Morisona. Morison prowadzi swoją narrację do końca wojny na Pacyfiku – opisując także ataki lotnicze na Japonię – w tym dwa atomowe, na Hiroszimę i Nagasaki – oraz działania floty do podpisania aktu kapitulacji Japonii na pancerniku „Missouri”.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

Data premiery: 16.05.2018
Cena detaliczna: 49,00 zł


Wyzwolenie filipin
SAMUEL ELIOT MORISONWYZWOLENIE FILIPIN
Filipiny. To tutaj po raz pierwszy pojawiły się japońskie samoloty kamikaze. Nadlatywały nad amerykańskie okręty i spadały w dół z podwieszonymi bombami. Amerykanie przeżyli szok. Liczba marynarzy nerwowo załamanych gwałtownie wzrosła. Postanowiono nie mówić o tym społeczeństwu amerykańskiemu. Wszystkie listy zostały ocenzurowane, a marynarze, którzy wracali do Stanów mieli zakaz opowiadania o lotnikach kamikaze. Jak walczyć z przeciwnikiem dla którego śmierć jawi się jako nagroda? Jak bardzo bliski jest to problem naszych czasów...
Morison pokazuje walkę o Filipiny z różnych stron, zarówno od strony lądujących na wyspach marines, jak i marynarzy na okrętach czy członków sztabu. Dzięki temu mamy pełny obraz walk o każdą wyspę, walk okrutnych, w których praktycznie nie brano jeńców.

Data premiery: 30.11.2017
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 49,00 zł


W ŚMIERTELNYM BOJU
GOTTLOB HERBERT BIDERMANNW ŚMIERTELNYM BOJU
Wspomnienia Gottloba Herberta Bidermanna w literaturze wspomnieniowej z frontu wschodniego można ustawić w jednym szeregu z takim klasykami jak „Zapomniany żołnierz” Sajera, czy „Przystanek Moskwa” Happego. To, że przeżył wojnę, graniczy z cudem. Był wielokrotnie ranny, a większość jego kolegów z którymi zaczynał kampanię wschodnią spoczęła w grobach gdzieś w bezkresnej Rosji. Front wschodni, mimo że najokrutniejszy w tej wojnie, przyciągał autora jak magnes. Wracał tam zawsze, mimo że nie musiał, bo proponowano mu bezpieczniejsze stanowiska. Adrenalina, której tam doświadczał jednak uzależniała. Nie mógł być gdzieś indziej. Walczył na Krymie, gdzie brał czynny udział w zdobyciu twierdzy Sewastopol, brał też udział w walkach pod Leningradem. W końcu bronił Prus Wschodnich, mając naszyty na ramieniu legendarny dziś napis tamtejszych wojsk: „Kurland”. Wojska broniące Kurlandii nie poddały się nigdy. Dopiero kapitulacja Niemiec spowodowała, że wywieszono białe flagi. Autor po kapitulacji trafia do rosyjskich łagrów na lata. Wycieńczony, będąc na skraju życia i śmierci, powraca do Niemiec. Wspomnienia zostały napisane po wojnie. Autor przedstawia w nich swój negatywny stosunek do Hitlera i ówczesnych rządzących w Niemczech. Na ile szczere były to wyznania? Tego już się nie dowiemy.


Data premiery: 04.07.2017
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 49,00 zł


W NIEWOLI
BORYS NIKOŁAJEWICZ SOKOŁOWW NIEWOLI
Autobiograficzna książka Borysa Sokołowa (1911–2001) to obraz losów „maleńkiej ludzkiej molekuły w gigantycznej wojennej zawierusze”. Wyobrażenia oficera rezerwy szybko weryfikuje niełatwe zadanie, jakim jest dowodzenie baterią artylerii na drogach odwrotu 1941 roku i walki na przedpolach Leningradu, gdzie we wszechobecnym bałaganie nikt nie wie nawet, jak wygląda wróg i gdzie się znajduje. Ale to tylko początek wojennej drogi Sokołowa. Przyjdzie mu poznać niemieckie obozy jenieckie, pracować na polach i w kopalniach, patrzeć na bombardowane miasta Rzeszy i, przede wszystkim, walczyć o przetrwanie. Wspomnienia autora, jako jedne z nielicznych, obejmują także okres po wyzwoleniu i niezwykle barwnie przedstawiają rozbójniczo-tułacze życie byłych radzieckich jeńców wojennych w strefach okupacyjnych państw zachodnich, nieodparcie kojarzące się z kozacką swobodą na Dzikich Polach, która jednocześnie stawia tysiące „ludzi radzieckich” przed nieuchronnością często tragicznego wyboru: zostać na zachodzie czy wrócić do ojczyzny proletariatu? Posmakować wolności czy mieć nadzieję, że uda się przecisnąć przez sito obozów filtracyjnych NKWD? Sugestywna i plastyczna relacja, często równie dowcipna, co fatalistyczna, skrywa jednak ogromny ładunek emocjonalny. To niezwykle odważna i wręcz brutalna w swej szczerości opowieść. Autor nie tylko nie ucieka przed opisami własnych wyborów, ale przede wszystkim nie ocenia i nie piętnuje postaw innych ludzi. Zadziwiające, ale we wspomnieniach Sokołowa nie ma nienawiści – niewielu potrafi tak pisać. To obowiązkowa lektura dla tych, którzy nie boją się zajrzeć w słowiańską duszę.


Stron: 336 stron
Data premiery: 11.04.2017
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 39,00 zł


STRACH
GABRIEL CHEVALLIERSTRACH
„Strach” jest wyjątkowym i przerażająco szczerym zapisem doświadczeń młodego człowieka zaplatanego w wojnę, która – jak większość wojen – jest konfliktem możnych i potężnych, pokarmem dla przemysłowców i narkotykiem dla ogarniętych patriotycznym (szowinistycznym?) obłędem mas. Wojna Chevalliera jest inna; mroczna, niechciana, bezsensowna. Wojna, na której nie ma bohaterów - jest tylko... strach. Jak pięknie powiedział John Berger, to książka, w której nie ma kartek, jest w niej tylko krzyk. Chyba nawet głośniejszy, niż w „Na zachodzie bez zmian” Remarque,a, czy w „Dymach wojny” Aramiljewa. I tym straszniejszy, że absolutnie nic, co napisał autor, nie przestało być aktualne dzisiaj.

Recenzja na stronie ciekawostkihistoryczne.pl


Stron: 302 stron
Data premiery: 24.04.2017
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 39,00 zł


W kręgu U-bootów 3
W KRĘGU U-BOOTÓW 3
Zbeleteryzowana historia trzech dowódców U-bootów: E.F. Kentrata, A. Brandiego i G. Lassena, których łączą trzy rzeczy: byli wybitnymi dowódcami, osiągającymi niewiarygodne sukcesy, zostali odznaczeni Krzyżem Rycerskim i udało im się przeżyć wojnę.

Kentrakt i Brandi nie dali się zabić na 10 patrolach, co było ewenementem, bo działali w latach 1942–1944, a więc wtedy, gdy przewaga aliantów w wojnie przeciw U-bootom była już znaczna, a warunki do przeżycia znacznie trudniejsze niż na początku wojny.

Brandiemu udało się uciec śmierci, topiąc 2 brytyjskie i jeden amerykański niszczyciel.

Lassen podczas jedynie 4 patroli osiągnął niebywałe sukcesy, torpedując podczas nich aż 31 statków aliantów, z których 25 posłał na dno, osiągając wynik zatopień ponad 150 000 ton!


Stron: 220 stron +24 zdjecia czarno-biale
Data premiery: 11.04.2017
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 39,00 zł


WIEK HITLERA 2
LEON DEGRELLEWIEK HITLERA 2
"Ludzie nie pojawili się na tej ziemi dla dobra ekonomii, a ekonomia nie istnieje dla dobra kapitału. Jest dokładnie odwrotnie: kapitał ma służyć ekonomii, która z kolei ma służyć ludziom"
"Jeśli chcesz rządzić ludźmi wyłącznie za pomocą narzucania władzy państwa, lepiej od razu zaplanuj godzinę policyjną od dziewiątej wieczorem" Adolf Hitler

"Pragnieniem Hitlera nigdy nie było zwyczajne stworzenie reżimu opartego na sile. Dostrzeganie wyłącznie jego żądzy władzy jest niezrozumieniem natury tego człowieka i jego motywacji" Joachim Fest

"Pamięć o wydarzeniach z lat 1918-1919 nie może być ignorowana, jeśli faktycznie pragniemy obiektywnie ocenić korzenie niemieckiego antysemityzmu"
"Rosyjski imperializm mógł zmienić flagi w 1917 roku, ale w żadnym wypadku nie zmienił swojej natury" Leon Degrelle

Cytaty pochodzą z 2 tomu książki Leona Degrella "Wiek Hitlera".

Zachęcamy do przeczytania wstępu do tej książki TUTAJ.


Stron: 550 stron + 32 strony zdjęć
Data premiery: 27.01.2017
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 49,00 zł


BITWA O ATLANTYK
SAMUEL ELIOT MORISONBITWA O ATLANTYK T. 2
Fascynująca opowieść o drugiej części Bitwy o Atlantyk, czyli Samuel Eliot Morison o stopniowej klęsce U-bootów, od maja 1943 do maja 1945 roku.
To opowieść o wyścigu technologicznym, który stwarzał przewagę to jednej to drugiej strony w różnych fazach bitwy, ale także o zmiennej taktyce stosowanej przez obie strony. A wszystko to przewija sie w opisach bitew U-bootów z konwojami i polowaniach na U-booty przez specjalnie stworzone do tego grupy okrętów. Autor przedstawia szczegółowo najciekawsze wydarzenia tej najdłuższej w historii drugiej wojny światowej bitwy, która toczyła się ze zmiennym szczęściem od początku wojny do jej końca.


Stron: 432 stron + 24 stron zdjęć czarno-białych
Data premiery: 26.01.2017
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 49,00 zł


Kierunek: LWÓW i OSTATNI BATALION
A. BUCHNERKIERUNEK: LWÓW
H. KARSCHKESOSTATNI BATALION
Wojna z niemieckiego punktu widzenia. Dwie opowieści, z początku i końca drugiej wojny światowej. Zbeletryzowane historie, wojna postrzegana oczami prostych żołnierzy, walczących na pierwszej linii frontu.

„Kierunek: Lwów” – opowieść o działaniach niemieckiej 1 Dywizji Górskiej nacierającej od strony Popradu w kierunku Lwowa, z celem zdobycia miasta.

„Ostatni batalion” – opis walk jednego z ostatnich niemieckich oddziałów na Słowacji, walczącego w beznadziejnej sytuacji aż do kapitulacji Niemiec.


Data premiery: 22.11.2016

Cena detaliczna: 39,00 zł


Wiek Hitlera
LEON DEGRELLEWIEK HITLERA
Zwrócił się do mnie niejaki p. Grzędziński z aktu.24 z prośbą, abym przedstawił mu powody wydania książki Leona Degrella” Wiek Hitlera”. Potraktowałem go poważnie i odpisałem mu obszernie o powodach wydania tej książki. Pan Grzędziński nie odniósł się w żaden sposób do informacji, które mu przedstawiłem, być może dlatego, że nie znalazł żadnych argumentów przeciwko publikowaniu tej książki. Skupił się wiec na logach na okładce książki. No cóż, jeśli nie ma się żadnych argumentów….
Oto list, który wysłałem do p. Grzedzińskiego:

ZOBACZ LIST

Zapraszam również do przeczytania sprostowania odnośnie artykulu Pana Rafała Wójcika „Wiek Hitlera w Polsce” z Gazety Wyborczej:

ZOBACZ SPROSTOWANIE
OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że loga:

TVP Historia, Radia Plus, Bonito.pl, Konflikty.pl, Odkrywca, II wojna światowa, Militaria XX w.,

zostały umieszczone na okładce książki „Wiek Hitlera„ Leona Degrella bez zgody ich właścicieli.

za co przepraszam,

Andrzej Ryba


„Kobiety kochają ludzi władzy. Hitler pokazał mi szufladę pełną listów od kobiet, które błagały go by został ojcem ich dzieci…”

„Gdyby tylko Brytyjczycy chcieli wziąć pod uwagę propozycje porozumienia Wilsona, pierwsza wojna światowa w ogóle by nie wybuchła”
Richard Seymour, historyk Uniwersytetu w Yale

„Anglia jest tylko związana z Europą, ale nie jest jej częścią”
Winston Churchill

„Lud ma prawo i obowiązek aby przejąć władzę siłowo, a nie za pomocą demokracji”
Lenin

Cytaty pochodzą z książki Leona Degrella, „Wiek Hitlera”


Data premiery: 2.08.2016r.

Cena detaliczna: 49,00 zł


Recenzja książki na stronie histmag.org
Soldat - refleksje niemieckiego żołnierza
SIEGFRIED KNAPPESOLDAT - REFLEKSJE NIEMIECKIEGO ŻOŁNIERZA
Wspomnienia niemieckiego żołnierza z frontu wschodniego i pobytu w radzieckiej niewoli.


Data premiery: 22.09.2016
Stron: 408 stron + 16 stron zdjęć
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 49,00 zł
Pamiętniki żołnierzy baonu Pięść
PAMIĘTNIKI ŻOŁNIERZY BAONU "PIĘŚĆ"
Powstanie warszawskie
Wspomnienia żołnierzy batalionu "Pięść", zebrane przez Andrzeja Zawadzkiego, ojca znanej aktorki, p. Magdy Zawadzkiej. Pierwsza publikacja, dotycząca wyłącznie tego batalionu. Żołnierze "Pięści" walczyli we wszystkich prawie dzielnicach Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego od Muranowa, Woli i Starówki poprzez Śródmieście i Kampinos.


Data premiery: 2.08.2016r.

Cena detaliczna: 59,00 zł
Na stanowiska bojowe
REINHARD HARDEGENNA STANOWISKA BOJOWE
"Raj dla U-bootów" - tak najczęściej dowódcy pierwszych niemieckich U-bootów, które dotarły do brzegów Ameryki, określali stan amerykańskiej obrony przeciwpodwodnej. Pierwszym dowódcą, który dotarł do tego "raju" był Reinhard Hardegen.
Niedoszły lotnik, zrobił błyskawiczną karierę jako dowódca U-bootów. Został zapamiętany przede wszystkim z dwóch ostatnich, pełnych sukcesów patroli do brzegów amerykańskich, gdzie prowadził walkę w brawurowy sposób.
Pierwsze wydanie wspomnień Hardegena ukazało się jeszcze w faszystowskich Niemczech, ale wyjątkowo mało jest w nich, jak na okres wojenny, propagandy nazistowskiej.


Data premiery: czerwiec 2016r.

Cena detaliczna: 39,00 zł
160 Kartek z dziennika żołnierza
MANSUR ABDULIN160 KARTEK Z DZIENNIKA ŻOŁNIERZA
Brutalna statystyka Wielkiej Wojny Ojczyźnianej dowiodła, iż średni okres życia szeregowego radzieckiego żołnierza na froncie wschodnim wynosiła od dwóch tygodni podczas operacji ofensywnych do miesiąca podczas działań obronnych. W tej sytuacji wspomnienia prostego żołnierza frontowego są niezmierną rzadkością.
Szczęśliwym zrządzeniem losu autorowi udało się oszukać bezlitosną statystykę i przeżyć tam, gdzie los swykle nie był łaskawy dla tysięcy prostych żołnierzy - pod Stalingradem, na Łuku Kurskim, na "Wyspie Śmierci" na Dnieprze, na krwawych stepach Ukrainy.
Frontowe wspomnienia Mansura Abdulina to literatura ciekawa i wzruszająca - swoisty dokument epoki, wobec którego trudno jest przejść obojętnie.


Data premiery: czerwiec 2016r.

Cena detaliczna: 39,00 zł
Polowanie na Atlantyku
HERBERT SPRANG, HELMUNT MUCKEPOLOWANIE NA ATLANTYKU
Opowieść o niezwykłym rajdzie na Atlantyk krążownika “Admiral Hipper” i rejsie z Japonii do Niemiec łamacza blokady ”Ermland” w drugiej wojnie światowej oraz niezwykła historia załogi “Emdena”, która po zatopieniu okrętu przy Wyspach Kokosowych próbowała się dostać do Niemiec podczas pierwszej wojny światowej. Relacja oficera mogłaby być kanwą świetnego filmu przygodowego. Jego opowieść była tłumaczona na język angielski jeszcze w czasie trwania I wojny światowej i wzbudziła niebywałą sensację na świecie.


Data premiery: marzec/kwiecień
Stron: 308 + 26 stron ilustracji
Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 49,00 zł
Włoch w niegach Rosji
MARIO RIGONI STERNWŁOCH W ŚNIEGACH ROSJI
„Włoch w śniegach Rosji” jest relacją absolutnie wyjątkową. Epopeja włoskiego Korpusu Alpejskiego – porzuconego i praktycznie zdradzonego przez niemieckiego sojusznika – oraz jego tragiczne losy w czasie zimowego odwrotu znad Donu są jedną z najtragiczniejszych kart historii walk na froncie wschodnim. Osobiste relacje z tych wydarzeń są niezwykle rzadkie – bardzo niewielu zostało tych, którzy mogliby napisać wspomnienia. Jednak wartość chwytających za serce i przerażająco szczerych zapisków Mario Rigoniego jest podwójna. To nie tylko historia strzelców alpejskich, przejmujący opis ludzkich tragedii i donośny sprzeciw przeciwko absurdowi wojny. To przede wszystkim dowód na to, że nawet na dnie piekieł zawsze tli się nadzieja i człowiek, niezależnie od sytuacji i koloru munduru który nosi, wciąż może uchronić się przed ostatecznym szaleństwem – o ile nie zapomni, że jest człowiekiem.


Data premiery: 16 kwietnia
Stron: 308 + 26 stron ilustracji

Cena detaliczna: 29,00 zł
OPOWIADANIA O MAŁŻEŃSTWIE I SEKSIE
MICHAL VIEWEGHOPOWIADANIA O MAŁŻEŃSTWIE I SEKSIE
Michal Viewegh – od siedmiu lat absolutny lider na czeskim MICHAL VIEWEGH rynku wydawniczym. Do tej pory w Czechach sprzedano ponad 2 000 000 (dwa miliony!) egzemplarzy jego książek. Na podstawie jego tekstów nakręcono 10 filmów, w tym kultowego czeskiego reżysera Zdenka Zelenki. Jego książki zostały przełożone na 23 języki.

„Jeśli dziś szukać sukcesora Milana Kundery w czeskiej literaturze, to jest nim bez wątpienia Michal Viewegh. Jego książki to połączenie wyjątkowej inteligencji i błyskotliwego, świetnie się czytającego prostego stylu.” Thomass Brusig, „Der Spiegel”

„Na ewentualne pytanie, z jakich to wątpliwych pobudek wybrałem akurat temat seksu, najpierw przytoczyłbym kilka wymownych liczb (a liczby nie kłamią): według Światowej Organizacji Zdrowia kobieta myśli o seksie średnio 30 razy dziennie, nawet w klimakterium; mężczyzna, bez względu na wiek co 8 minut.”
Michal Viewegh

Data premiery: 12.01.2016

Cena detaliczna: 29,00 złFragmenty książki:

Patronat medialny:
onet tvp1 tvp1
PRZYSTANEK MOSKWA
HEINRICH HAAPEPRZYSTANEK MOSKWA
Niezwykle barwny opis wojennych losów autora jest nie tylko relacją dokonań lekarza, ale i opowieścią żołnierza, który po dziesięciu miesiącach walk znalazł się wśród dwudziestu ośmiu ostatnich, pozostałych przy życiu ludzi swojego batalionu – z ośmiuset, którzy przekroczyli Bug w czerwcu 1941 roku. „Przystanek Moskwa” to jedna z najbardziej dramatycznych relacji z drugiej wojny swiatowej, która stała się klasyką tego typu gatunku literackiego.


Data premiery: 18.01.2016
Cena detaliczna: 49,00 zł
Stalowe Fortece ROBERT K. MASSIE
ROBERT K. MASSIESTALOWE FORTECE
Massie jest mistrzem historycznej opowieści, imponuje niesamowitym literackim rzemiosłem… Max Boot, The New York Times Book Review

Przedstawił każdą postać z artystyczną wizją pisarza… napisana z pasją opowieść o ludziach z epoki pierwszej wojny światowej… The Waszyngton Post Book World

Wspaniałe, niewyobrażalne osiągnięcie …Książka napisana lekkim, świetnie się czytającym stylem oparta na benedyktyńskiej pracy historyka... Milwaukee Journal Sentinel

Żywy opis postaci i wydarzeń… mistrz gawędziarstwa… w tym rodzaju historycznego pisarstwa wątpię, by Massie miał sobie równego Paul Kennedy, Los Angeles Time Book Reviev


Data premiery: 15.11.2015
SAMUEL ELIOT MORISONBITWA O ATLANTYK
Pierwszy tom „Bitwy o Atlantyk” zawiera opis pierwszej fazy wojny Amerykanów z hitlerowskimi Niemcami. Nazywany jest on okresem „raju dla U-bootów”. Nieliczne niemieckie okręty podwodne, które zaatakowały okolice wschodniego wybrzeża amerykańskiego, a potem rejon Zatoki Meksykańskiej i Karaiby, odniosły tam oszołamiające sukcesy. W tym czasie U-booty nie zatapiały mniejszych statków, nie strzelały nawet do dużych, ale pustych jednostek, ponieważ żal było im torped na takie cele. To największy blamaż amerykańskiej floty w całej jej historii…

Samuel Eliot Morison (1887–1976)
Kontradmirał, ofi cjalny historyk US Navy w II wojnie światowej, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera. Człowiek–legenda w USA. Jedna z współczesnych fregat amerykańskich została nazwana jego imieniem.

Data premiery: 15.11.2015
HORST SLESINAZOŁNIERZE PRZECIWKO SMIERCI I DIABŁU
Zbiór reportazy Horsta Slesiny z pierwszych miesiecy niemieckiej kampanii 1941 roku przeciwko Zwiazkowi Radzieckiemu to doprawdy niezwykła kolekcja. Jako korespondent wojenny zawsze towarzyszył zołnierzom na pierwszej linii, jako oficer czesto walczył z nimi ramie w ramie. Przelany na papier zapis relacji, które w formie audycji radiowych trafiały do słuchaczy w ojczyznie, brzmi dzisiaj jak głos nie z tego swiata. Bombastyczny, przesiakniety antysemityzmem i ideologia nazistowska styl wypowiedzi rodem z „Deutsche Wochenschau” jest cennym dokumentem czasów wielkiej wojny. Ale t o nie tylko barwne relacje z walk i zwyciestw, majace umocnic ducha jego rodaków w Rzeszy. Opisy zycia w stalinowskiej Rosji mimo, iz czasami przesadzone, sa dowodem na szok, jaki przezyli Europejczycy w zderzeniu z komunistycznym rajem na ziemi. Ale w ksiazce Slesiny jest cos wiecej. Autor był bacznym obserwatorem i swietnie posługiwał sie piórem.


Data premiery: 15.11.2015
Piotr Nikołajewicz PalijZAPISKI OFICERA Z NIEWOLI
Wspomnienia majora Piotra Nikołajewicza Palija mają w sobie ten specyficzny klimat, który porywa nas w Sołżenicynie czy Herlingu-Grudzińskim. Czytelnik zagłębia się wraz z Palijem w meandry życia obozowego i obserwuje walkę o przetrwanie niemal trzymając autora za rękę.
Tak sugestywny bowiem jest język Palija.
Palij był więźniem obozów jenieckich w Podnieśnie i Zamościu, potem trafił w morderczym marszu do klasztoru na Łysej Górze, aby wreszcie wylądować w słynnym Peenemunde, gdzie został skierowany do pracy jako inżynier.
To także opowieść o okresie przedwojennym i samej wojnie, w której Palij, pojmany przez Niemców, zostaje jednym z setek tysięcy czerwonoarmistów skazanych na gehennę życia za drutami.